Promienniki gazowe a wykorzystanie kurtyn powietrznych

Wiele obiektów, jak warsztaty samochodowe powinny być zabezpieczone przed stratami ciepła. Wynikają one z częstego otwierania drzwi, gdyż na tym polega praca takiego zakładu. Cały czas wjeżdżają i wyjeżdżają samochody, co powoduje szczególnie zimą ciągłe wychładzanie wnętrza budynku. Pracownicy warsztatów samochodowych powinni mieć zapewnione również odpowiednie temperatury w czasie pracy.

Urządzenia grzewcze, pracujące w sposób ciągły nie wyrównają tak szybko utraconego ciepła i wytwarzają się zimne strefy. Aby temu zapobiec nad szerokimi otworami warsztatów zakłada się kurtyny powietrzne, które stanowią barierę przed wpadającym chłodem z zewnątrz, a uciekającym ciepłem ze środka. Są niewielkimi urządzeniami, podobnie jak promienniki gazowe, ale bardzo przydatnymi.

Można je wykorzystać w różnych budynkach, w których normą jest częste otwieranie drzwi i robienie przeciągów. W tym samym celu mogą zostać wykorzystane promienniki gazowe, które umieszcza się w pobliżu zimnej strefy.

Nadają się zarówno stojące, jak i wiszące. Wybiera się dokładnie płaszczyznę, którą promienniki gazowe mają dogrzewać i odpowiednio nakierowuje. Zastosowane w warsztacie samochodowym w pobliżu otworu drzwiowego stworzą również barierę, nie dopuszczając do wychłodzenia tej przestrzeni. Dzięki nim obniżają się znacznie koszty ogrzewania takich obiektów.