Promienniki gazowe - właściwości energetyczne budynków

Skuteczność ogrzewania nie zależy tylko i wyłącznie od jakości urządzeń grzewczych. Jeśli ogrzewany budynek jest źle izolowany, sam proces nie może przynosić odpowiednich rezultatów. Właśnie dlatego niekiedy nie ma znaczenia, czy używa się nowoczesne promienniki gazowe, czy słaby system centralnego ogrzewania. Będzie po prostu zimno.

Wszystko dlatego, że budynki mogą być słabo izolowane. Ale co to oznacza? Przede wszystkim to, że zimne powietrze może bez problemu wedrzeć się do wnętrza pomieszczenia. Wystarczy, że znajdują się tam stare, nieszczelne okna i cienkie ściany, które nie są oklejone styropianem. Taka sytuacja powoduje, że ogrzewanie nie ma właściwie sensu.

Wtedy jest ono kosztowne i nie ma znaczenia, czy znajdują się w środku nowoczesne promienniki gazowe. Samo urządzenie nie będzie w stanie wygenerować więcej ciepła, niż będzie w stanie dostać się zimnego powietrza. Właśnie dlatego zanim podejmie się kroki w celu ogrzewania jakiegoś pomieszczenia, trzeba sprawdzić czy ono się do tego nadaje.

Jeśli natomiast budynki są dobrze izolowane, czyli posiadają szczelne okna, grube ściany itp., ogrzewanie może być skuteczne i nawet oszczędne. Wszystko dlatego, że zdecydowanie łatwiej utrzymać jest w takich okolicznościach wysoką temperaturę. Używane promienniki gazowe mogą podtrzymywać tylko jej poziom i zużywać bardzo mało paliwa.

Wygląda na to, że proces grzewczy zależy od bardzo wielu czynników. Nie można uważać, że samo urządzenie o wysokiej mocy wystarczy, żeby ogrzać nieprzygotowany budynek. Najlepiej najpierw zadbać o odpowiednią izolację, a dopiero później myśleć o urządzeniach grzewczych.