Katalityczne promienniki gazowe - jak działają?

Kiedy nadchodzi zima, w mediach pojawia się wiele informacji o tym, że doszło do wybuchu w mieszkaniu czy domu, zwłaszcza w kamienicach, na skutek nieszczelnej instalacji gazowej. Nic dziwnego, że ludzie boją się urządzeń podłączanych właśnie do butli gazowych, gdyż mogą one stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia.

Co ciekawe jednak, choć z jednej strony istnieje duży strach przed wykorzystywaniem urządzeń podłączanych do instalacji gazowych, z drugiej strony to właśnie promienniki gazowe i nagrzewnice gazowe są najbardziej popularnymi urządzeniami grzewczymi. Jak można to wytłumaczyć?

Otóż promienniki gazowe, jak również nagrzewnice gazowe to jedne z tych urządzeń, które są stale unowocześniane i dokładnie badane, zanim zostaną dopuszczone do użytku. Oznacza to, że - przy odpowiedniej eksploatacji - są bardzo bezpieczne i w żaden sposób nie mogą stanowić zagrożenia.

Co więcej, coraz częściej najnowsze modele promienników gazowych i nagrzewnic wyposażane są w dodatkowy element - katalizator, który wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Warto się więc zastanowić nad tym, jak działają katalityczne promienniki gazowe i nagrzewnice powietrza.

Tym, co je różni od tradycyjnych promienników gazowych i nagrzewnic jest fakt, że działają one bez generowania iskry zapłonowej. Poza tym eliminują zapach, powstający podczas spalania gazu - są więc zdecydowanie bardziej bezpieczne. Ma to duże znaczenie zwłaszcza tam, gdzie spaliny mogłyby niekorzystnie wpływać na proces produkcji.

Katalityczne promienniki gazowe i nagrzewnice są więc wykorzystywane między innymi w przemyśle spożywczym czy petrochemicznym. Warto zwrócić uwagę szczególnie na przemysł petrochemiczny. Niejednokrotnie bowiem jest tak, że niezbędne staje się wykorzystanie promienników gazowych i nagrzewnic do ogrzewania czy osuszania pomieszczeń, gdzie przechowywane są materiały wybuchowe. Gdyby w takich przypadkach promienniki gazowe i nagrzewnice nie były wyposażone w katalizator, mogłoby dojść do nieszczęścia.

W tym przypadku może się pojawić całkiem uzasadnione pytanie - po co inwestować w droższe, bo katalityczne promienniki gazowe, skoro można oprzeć system grzewczy na tradycyjnym ogrzewaniu, z wykorzystaniem pieców centralnego ogrzewania i grzejników? Odpowiedź jest prosta. Takie tradycyjne systemy grzewcze są mało wydajne.

Ciepło na ogół kumuluje się w określonych strefach pomieszczenia, podczas gdy reszta powierzchni ogrzewana jest słabiej. Do tego taki tradycyjny system grzewczy wiąże się z dużym zużyciem energii, a to z kolei generuje duże rachunki. Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że węgiel czy drzewo, niezbędne do centralnego ogrzewania, są materiałami bardzo drogimi, a przy tym nie do końca wydajnymi oraz mało ekologicznymi.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z promienników gazowych i nagrzewnic, które to urządzenia nagrzewają się szybciej, grzeją wydajniej, a więc i nie pobierają zbyt dużych ilości energii. Dzięki nim można zaprowadzić spore oszczędności, które będą odczuwalne, nawet jeśli zainwestujemy w nieco droższe,katalityczne promienniki gazowe.

Wydajność tych urządzeń jest duża, bo nie doprowadzają one do ogrzewania powietrza, a jedynie do nagrzewania konkretnych przedmiotów, na które są nakierowane. Promienniki gazowe bowiem emitują promieniowanie podczerwone, które jest odpowiedzialne za zapewnienie komfortu cieplnego. Podobnie jak nagrzewnice, są więc bardzo wydajne i nowoczesne.