Dobieramy promienniki gazowe do wielkości pomieszczenia

Kupując urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, takie, jak choćby promienniki gazowe, zakładamy, że pozwolą one nam obniżyć koszty zużycia energii, a tym samym, ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym będzie znacznie tańsze. Szczególnie na tańszym ogrzewaniu zależy właścicielom dużych powierzchni, którzy szukają rozwiązań jak najbardziej ekonomicznych. Nikt przecież nie chce wszystkich zysków z prowadzenia firmy przeznaczać na opłaty za ogrzewanie.

Promienniki gazowe polecane są przez wielu właściciel hal i magazynów, którzy chwalą sobie korzystanie z nich. Szukając w internecie informacji na temat promienników gazowych, możemy natrafić jednak na takie fora, na których użytkownicy odradzają wykorzystanie promienników. Warto przyjrzeć się zarówno opiniom pozytywnym, jak i negatywnym. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że możemy się dowiedzieć, jak w praktyce wygląda korzystanie z promienników. Nie we wszystkich typach budynków promienniki gazowe mogą spełniać swoją funkcję. Dzięki śledzeniu internetowych dyskusji, możemy dowiedzieć się na przykład, w jakich sytuacjach z promienników pożytku nie będzie.

Może się też okazać, że do konkretnego typu pomieszczeń, bardziej niż promienniki gazowe, nadawać się będą promienniki olejowe czy elektryczne. To pozwoli uniknąć nam wielu błędów.

Opinie negatywne są często dla potencjalnych klientów bardzo użyteczne, gdyż pozwalają wystrzegać się błędów innych i pozwalają w lepszym stopniu wykorzystywać zakupiony sprzęt. Warto jednak rozsądnie podchodzić do czytanych w internecie wpisów - negatywne komentarze na temat konkretnych urządzeń mogą być na przykład wpisywane przez konkurencję, która uprawia tak zwany czarny PR.

Często zdarza się też tak, że negatywna opinia wynika z tego, że dany użytkownik źle dopasował urządzenie do realnych potrzeb. Promienniki gazowe występują w kilku wersjach, różniących się mocą grzewczą. Moc urządzenia powinna być dobierana do wielkości powierzchni, którą zamierzamy ogrzać.

Logicznie rzecz ujmując, im większa powierzchnia wymaga ogrzania, tym urządzenie musi posiadać większą moc, tak, aby było w stanie generować potrzebne ilości ciepła. W przypadku niewielkich pomieszczeń, urządzenie o dużej mocy nie będzie wykorzystywało swoich możliwości. Przepłacimy za urządzenie, a do tego dojdą jeszcze wyższe opłaty za zużycie energii, bo promiennik do swojego prawidłowego działania zużywa określoną ilość energii.

Jeśli sami nie potrafimy oszacować, jaki typ promiennika sprawdzi się do ogrzewania naszych pomieszczeń, dobrze jest poprosić o poradę specjalistów. Możemy samodzielnie zmierzyć przeznaczoną do ogrzewania powierzchnię bądź też poprosić konsultantów o jej pomiar.

Doradcy pomogą dopasować urządzenie najbardziej odpowiednie. Warto pamiętać, że promienniki gazowe dziś wykorzystywane są nie tylko do ogrzewania hal, lecz także pomieszczeń w domach jednorodzinnych. O ile w tym pierwszym przypadku można zdecydować się na zakup rurowego promiennika gazowego, montowanego przy suficie, z systemem odprowadzania spalin poprzez komin, o tyle w domach lepiej sprawdzą się przenośne ceramiczne promienniki podczerwieni, które będzie można ustawiać w dowolnym miejscu, bez konieczności montowania ich na sufitach czy ścianach.

Takie przenośne urządzenia wybierane są także do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń w warsztatach. Z mobilnymi promiennikami spotkamy się również na imprezach plenerowych, gdzie często wykorzystywane są do ogrzewania namiotów.