Jak ogrzewa się wielkie hale produkcyjne? Komfort pracy dla zatrudnionych

Wielkie hale produkcyjne są niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu. Problem ich efektywnego ogrzewania pozostaje wciąż aktualny. Zapewnienie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu to niezbędny warunek umożliwiający wydajną pracę pracownikom. Które z dostępnych sposobów ogrzewania hal uważane są za najbardziej funkcjonalne?

Sporą popularnością cieszą się chociażby nagrzewnice gazowe. Ze względu na zróżnicowaną moc i wydajność poszczególnych urządzeń bardzo dobrze sprawdzają się w halach o różnej powierzchni i kubaturze. Dostępne są nawet nagrzewnice gazowe podwieszane do ściany, co umożliwia zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w pomieszczeniu.

Także sposób działania nagrzewnic w dużej mierze decyduje o ich popularności. Urządzenia tego typu umożliwiają bardzo szybkie doprowadzenie powietrza w pomieszczeniu do określonej temperatury. Co więcej, ciepło kumuluje się dolnej części pomieszczenia, a więc tam gdzie przebywają pracownicy. Dzięki temu możemy obniżyć temperaturę panującą w hali o 1-2 stopnie, nie pogarszając komfortu cieplnego.

W wielu halach produkcyjnych jako urządzenia grzewcze instaluje się także promienniki gazowe. Ich niewątpliwą zaletą jest pełne bezpieczeństwo użytkowania. Promienniki przekazują ciepło na zasadzie promieniowania, bez spalania przy otwartym ogniu.

Duże znaczenie ma też fakt, że promienniki pozwalają nam na wyodrębnienie kilku osobnych stref grzewczych w pomieszczeniu. To ważne, szczególnie w halach produkcyjnych, w których nie wszystkie części muszą być ogrzewane równie intensywnie.

Zarówno nagrzewnic jak i promienniki gazowe są też bardzo ekonomiczne. Gaz to jedno z najtańszych paliw dostępnych na rynku. Urządzenia, które wykorzystują go jako paliwo są znacznie bardziej opłacalne przy regularnym użytkowaniu od urządzeń elektrycznych czy olejowych.