Promienniki gazowe i nagrzewnice współpracujące z termostatem

Kupując jakiekolwiek urządzenie, za najniższą możliwą cenę dostaniemy wersję podstawową, a więc pozbawioną wszelkich udogodnień i akcesoriów dodatkowych. Działa to bowiem na takiej samej zasadzie jak w przypadku kupowania samochodu. Najniższa cena za konkretny model auta, oznacza, że samochód będzie dostępny w wyposażeniu podstawowym. Za dodatkową opłatą można różne akcesoria dodatkowe zamontować.

Tak samo dzieje się w przypadku urządzeń grzewczych, choć pewnie nikt do tej pory nie przypuszczał, jak wiele dodatkowych udogodnień można w nich zastosować. Mówiąc o urządzeniach grzewczych mamy tu na myśli przede wszystkim te najpopularniejsze i najbardziej nowoczesne jak choćby nagrzewnice i promienniki gazowe.

Trzeba przyznać, że ostatnimi czasy urządzenia te robią naprawdę zawrotną karierę. Początkowo dosyć sceptycznie podchodzono do możliwości ich wykorzystania. Szybko jednak odkryto, że takie urządzenia jak promienniki gazowe i nagrzewnice są naprawdę wydajne i świetnie mogą się sprawdzać, zwłaszcza jeśli mówimy o ogrzewaniu bardzo dużych powierzchni.

Na ogromnych halach i w magazynach, gdzie ciepło musi być dostarczane w sposób ciągły na całą powierzchnię, najlepiej sprawdzają się nagrzewnice, które mogą być montowane na zewnątrz, a więc poza budynkiem w postaci kontenerów, w których zainstalowany jest także odpowiedni panel sterowania.

Nagrzewnice do naprawdę dużych powierzchni powinny mieć zainstalowane dodatkowe akcesoria, takie jak termostaty i rękawy ze stalowymi obręczami. Do tego te dodatkowe akcesoria mogą się przydać?

Jeśli chodzi o termostat, jego znaczenie w przypadku nagrzewnic kontenerowych jest kluczowe. Dzięki termostatowi można bowiem ustawić określoną temperaturę, do jakiej nagrzewać się ma urządzenie, zapewniając ciepło na całej powierzchni.

Jeśli do tego cały system połączymy z trybem zegarowym, można w zależności od pory dnia regulować temperaturę, w dzień ustalając ją na niższym, a w nocy na wyższym poziomie, lub odwrotnie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które na dużych powierzchniach sprawdza się najlepiej.

Jeśli zaś chodzi o rękawy, służą one do ukierunkowywania strumienia powietrza, co również jest bardzo korzystne. Możemy bowiem poprowadzić je w taki sposób, by ciepło docierało najbardziej do ściśle określonych miejsc.

W przypadku takiego ogrzewania stanowiskowego lepszym rozwiązaniem może się jednak okazać wykorzystanie promienników gazowych. Promienniki gazowe, choć pozbawione tak zaawansowanych systemów sterowania, są wydajniejsze, jeśli chodzi o ogrzewanie stanowiskowe. Urządzenia te bowiem generują ciepło, koncentrując się na określonym celu. Podłączone do zasilania promienniki gazowe ustawiamy ekranem w taki sposób, by koncentrowały się na tym miejscu, które aktualnie wymaga ogrzania.

Jeśli więc chcemy zapewnić ciepło w konkretnym pomieszczeniu, możemy promiennik gazowy ustawić w taki sposób, aby ekran skierowany był ku dołowi. Promieniowanie podczerwone będzie odbijało się w takim przypadku od podłoża, zapewniając komfort cieplny idący od dołu. Będzie więc takie ciepło doskonale odczuwalne, czego nie da się niestety powiedzieć o ogrzewaniu grzejnikowym.

Zaletą wykorzystania promienników gazowych jest przy tym to, że nie naruszają one w żaden sposób konstrukcji budynku, bo można kupić urządzenia mobilne, które swobodnie można przenosić z miejsca na miejsce. Dla przykładu w kościołach i muzeach wykorzystuje się promienniki podwieszane, które tu świetnie się sprawdzają.